I Serie-Boden.dk er der plads til nostalgi vi dykker ned i nostalgien med vores udvalg af tegneseriehæfter fra de gode gamle dage. Se og oplev nogle af de gamle hæfter i videoerne her på siden. Her er muligheden for at genopleve barndommens favoritter og opdage skjulte skatte fra fortiden. Oplev spændende historier, farverige karakterer og en verden fyldt med eventyr i vores unikke udvalg af tegneserier, bøger og ældre kiosklitteratur.
FART OG TEMPO udkom i perioden 1966-76 på forlaget Gutenberghus. Der udkom også album med serier fra hæfterne, eksempelvis med Mark Breton, Howard Flynn, Dan Cooper, Bruno Brasil med flere. Disse album udkom i perioden 1967-69 og en serie 2 i årene 1972-74
Jeg har valgt at vise siderne fra dette hæfte med historien om The Beatles udført som tegneserie. Øvrige serier i hæftet er: Dan Cooper, Davy Jones, Konkurrence, Historien om første gang i bil tværs gennem Sydamerika, Line og Eneboeren og afsluttende med Tintin.
FART OG TEMPO 1967 NR. 34
Se indholdet af Fart og Tempo hæfte fra 1967
.jpg?etag=%22b1d50-68b06276%22&sourceContentType=image%2Fjpeg&ignoreAspectRatio&resize=201%2B265&quality=85)
SKIPPER SKRÆK
Udkom i perioden 1938-63 fra Allers Etablissement. Indholdet var overvejende amerikanske avisserier. I 1972-1979 udgave Interpresse og Gutenberghus 11 Skipper Skræk album tegnet af Bud Sagendorf . En megen sjælden udgivelse kom i 1938 fra Forlaget Åhlén & Åkerlund et hæfte hvor Grønært hedder Konrad og Vimmer hedder Frans, hæftet ses aldrig til salg. 1982-84 udgiver Aller 7 Skipper Skræk Ekstra, og i 1942-1944 udkommer Aller med Skipper Skræks Julehæfte, også en lille sjældenhed. 1939-1940 udkommer på Unionsforlaget Skipper Skræks Erindringer Nr. 1 og 2.
SKIPPER SKRÆK 1953 NR. 6
Se indholdet af et Skipper Skræk Hæfte i tabloidformat fra 1953

KONG KYLIE 1949 NR. 51
KONG KYLIE
Udkom i perioden 1948-55 fra Carl Allers Etablissement.
Indholdet var mange skiftende serier. Blandt de mest kendte kan nævnes: Superman, Fantomet, Tintin, Tom Cooper, Bog og Frank.
Af de mere kendte humoristiske serier kan nævnes: Arkibald, Ferdnand, Rasmus Dyrepasser, Klaus Kludder med flere.
Hæfterne kom først i tabloidformat, og senere i A4 format.
De første hæfter havde kendte filmskuespillere og danske sportsfolk på forsiderne.
Se indholdet af et Kong Kylie Hæfte i tabloidformat fra 1951

SERIE BLADET 1951 NR. 2

Se indholdet af Serie Bladet i tabloidformat fra 1951
